جزئیات عملکرد 6 ماهه افشانی در شهرداری تهران

پایگاه خبری و پرتال تهران هوشمند ، بهترین مرجع کسب خبر و درگاه های الکترونیک شهر تهران

15 آذر 1399 ساعت 15:40

شهردار پیشین تهران در صد و سومین جلسه شورا عملکرد 6 ماهه خود در این سمت را تشریح کرد.

به گزارش تهران هوشمند به نقل از شهرنوشت، سید محمدعلی افشانی، شهردار سابق تهران در صد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: خدا را شاکرم که 6 ماه مدیریت شهر تهران بر عهده من گذاشته شد و در این مدت در جهت رعایت حقوق مردم تلاش کردم. در تمام این دوره چیزی جز رضایت خدا و رعایت حق مردم هدفم نبود و امروز هم توفیق یافتم که این مسئولیت را واگذار کنم. انسان به هر چیزی که دارد و ندارد باید شاکر باشد، من هم به آنچه خدا برایم رقم زده شاکرم.
وی ضمن تقدیر از اعضای شورای شهر گفت: از اعضای شورای شهر تهران تشکر می کنم که به من اعتماد کردند و این مسئولیت را به من واگذار کردند تا با همراهی هم گام های موثری در شهر تهران برداریم و از وزیر کشور هم تشکر می کنم که تنها پس از چندساعت حکم بنده را صادر کردند و در تمام مدت مسئولیت حامی من بودند. از هیئت دولت و شخص رییس جمهور و مقام معظم رهبری و دفتر ایشان تشکر می کنم؛ بعد از حضور خود در شهرداری به فاصله کوتاه در جلسه ای خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و مسائل مختلف شهر تهران مطرح شد.
شهردار سابق تهران گفت: در این دوره کوتاه همان طور که از روز اول و در همین جلسه شورای شهر اعلام کرده بودم گفتم که هر کس شهردار تهران شود باید با خدا عهد کند که منافع مردم را به منافع سیاسی و حزبی ترجیح دهد و من همواره در طول دوران مسئولیت خود به سه اصل رعایت قانون، رعایت حق و تعامل منهای اجبار پایبند بودم.
افشانی با بیان اینکه آنچه به عنوان دستاورد شهرداری می گویم در واقع دستاورد مجموعه همکاران من است، ادامه داد: من در مدت مسئولیت خود تلاش کردم در گام اول شهر تهران و مدیریت شهری آرامش داشته باشد و این پیام را به شهروندان برسانم که حقوق آن ها در شهر تهران رعایت خواهد شد و البته این مسئله هزینه سنگینی هم برایم داشت. در گام دوم به دنبال سالم سازی سیستم و شفافیت در تصمیم گیری ها بودم که نتیجه آن انتشار تمامی قراردادهای بالای 250 میلیون تومان مدیریت شهری بود و اینکه برای اولین بار گزارش 6 ماه فعالیت شهر تهران در مهرماه منتشر شد.
افشانی یکی دیگر از موفقیت های خود را تصویب لایحه درآمدهای پایدار شهرداری در دولت دانست و گفت: همان طور که می دانید دولت به سختی از سهم خود در بودجه صرف نظر می کند، اما پذیرفت که سهم شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده را از 33 درصد به 50 درصد افزایش دهد و امیدوارم این لایحه تا رسیدن به نتیجه قطعی توسط شهردار آینده دنبال شود و اگر این لایحه کامل تصویب شود گام بلندی در تحقق درآمدهای پایدار شهرداری خواهد بود.
وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات، پیگیری طلب های شهرداری از سایر نهادها است که در راس آن ها سپاه است و من به جای تبلیغات و بدون سر و صدا از همان هفته اول با فرمانده سپاه و رییس ستاد کل نیروهای مسلح جلسه داشتم و موضوع طلب های شهرداری را به صورت تفکیک شده و مکتوب ارائه دادم و تاکنون 20 جلسه در این باره تشکیل داده ایم و شاید اگر حوادث یک ماه گذشته پیش نیامده بود امروز به توافق نهایی رسیده بودیم، اما امروز دیگر میزان طلب ما مشخص است و مراحل نهایی خود را می گذراند.
افشانی افزود: در طول این مدت توانستم طلب 4 هزار و 500 پیمانکار را تسویه کنم؛ همان هایی که چند ماه پیش در هر جلسه شورای شهر مقابل ساختمان تجمع می کردند و خواهان طلب های خود بودند. همین طور توانستیم در این مدت 149 میلیارد تومان از طلب هایمان از دولت را وصول کنیم.
شهردار سابق تهران به عملکرد خود در حوزه حمل و نقل اشاره کرد و گفت: در این مدت 6 کیلومتر از خط 7 افتتاح شد و 5 ایستگاه هم راه اندازی شد. طبق برنامه ریزی انجام شده قرار بر این است که تا پایان سال آینده 50 کیلومتر از خطوط ریلی مترو بهره برداری شود و همچنین یکی از اقدامات ما راه اندازی دوچرخه های مشارکتی بود که به وسیله اپلیکیشن به شهروندان ارائه می شود و طبق آخرین اطلاعات من 5 هزار دوچرخه آماده استفاده است. همین طور مناقصه خرید 630 واگن به مرحله نهایی رسیده است و 21 واگن هم به واگن حمل و نقل ریلی اضافه شده است. همین طور 21 نردبان آتش نشانی با ارتفاع 30 الی 64 متر خریداری و وارد کشور شده است. با این حساب تمام ساختمان های بالای 21 طبقه در صورت بروز بحران از این خدمات استفاده خواهند کرد.
افشانی افزود: در حوزه پسماند هم توانستیم کارخانه تولید مصالح از نخاله های ساختمانی را افتتاح کنیم که ظرفیت تولید روزانه 3 هزار و 300 تن مصالح را دارد. کارخانه دیگری با همین ظرفیت در حال ساخت است و قرارداد یک کارخانه 5 هزار تنی هم امضا شده است؛ این کار تبدیل نخاله های ساختمانی به ثروت است. ضمن اینکه در طول مدت مدیریت شهری من 13 میدان تره بار و یک بازارچه فروش آبزیان افتتاح شد.
وی در ادامه به افتتاح پروژه ادامه بزرگراه صیاد شیرازی به سمت شمال، تونل زیرگذر آرش، تقاطع غیر همسطح بزرگراه امام علی (ع) و چندین پروژه عمرانی دیگر اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از دستاوردهای این دوره هوشمند سازی شهر تهران است. طبق برنامه قرار بود که صدور پروانه ساختمانی در تهران تا پایان سال به صورت الکترونیکی انجام شود که امیدوارم به این نتیجه برسیم. همین طور یکی از اقدامات خوب ما راه اندازی 39 پمپ بنزین سیار است که با اپلیکیشن به خودروها سوخت رسانی می کنند.
شهردار سابق تهران افزود: در مدتی که من در شهرداری بودم تغییر کاربری باغ ها ممنوع بود و ما جلوی از بین رفتن باغ های تهران را گرفتیم. 4 باغ تبدیل به بوستان شدند و مهم ترین اقدام ما در این زمینه ایجاد کمربند سبز تهران بود که هم اکنون تمام اقدامات اولیه انجام شده و در آذر نهال ها کاشته می شوند. یکی دیگر از اقدامات ما تکمیل مرکز فوریت های اجتماعی بود که با 32 میلیارد تومان راه اندازی شد و 200 تخت دارد.
افشانی در بخش دیگر ی از سخنان خود به قانون منع به کارگیری بازنشستگان اشاره کرد  و گفت: متاسفانه برخی با فریبکاری سعی کردند صحنه گردانی کنند و موضوع پیگیری شورای شهر در این خصوص را وارونه جلوه دادند. شهرداری تهران و شورای شهر مدافع اجرای صحیح قانون بودند ولی این طور نشان دادند که شهرداری می خواهد این قانون را سوراخ کند. ما با این قانون مشکل نداشتیم؛ این قانون شامل شهرداران مناطق می شد ولی شامل شخص شهردار تهران نمی شد چرا که شخص شهردار طبق قوانین دوره مشروطه، قانون جداگانه ای دارد. این برنامه به دیوان محاسبات هم آمده بود، اما برخی از رسانه ها تلاش کردند فضا را طوری پیش ببرند که این قانون شامل شهرداری هم می شود.
وی ادامه داد: استفساریه مجلس هم در این باره بود که نمایندگان مجلس آن را طراحی کرده بودند و در عرض چند ساعت 140 نماینده آن را امضا کردند. نمایندگان می گفتند که این استفساریه را برای شهردار تهران مطرح کرده اند اما با توجه به فشارهای سنگینی که از سوی اصحاب قدرت و ثروت ایجاد شده بود شرایط طور دیگری پیش رفت و من البته از تلاش های اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس تشکر می کنم.
وی افزود: قانون شهرداری ها یکی از مترقی‌ترین قوانین کشور است و حاصل خون بهای مشروطه خواهان است. این قانون اداره شهر را به نهادهای محلی و اجتماعی واگذار کرده است و آن ها مشخص می کنند شهرداری پست سازمانی نیست و مردم شخصی را برای اداره شهر انتخاب می کنند که تابع قانون استخدامی نیست. اقدامات اخیر به معنای تابعیت شهردار به قوانین استخدامی و بازگشت به دوره قاجار است و اگر من جلوی این کار ایستادگی کردم به آن افتخار می کنم زیرا از قدرت نهادهای اجتماعی دفاع کردم.
وی با بیان اینکه در همین جا تاسف خود را اعلام می‌کنم که حتی یک حقوقدان از نظرات طرف مقابل دفاع نکرد، توضیح داد: برجسته ترین حقوقدانان از آنچه ما می گفتیم دفاع کردند. حتی تعدادی از حقوقدانان به مجلس رفتند که نظرات خود را به نمایندگان بگویند که متاسفانه حرمتشان را پاس نداشتند و این درد کمی برای جامعه ما نیست.
شهردار سابق تهران اظهار کرد: از روزی که توفیق یافتم با رای اعضای شورای شهر مدیریت شهر را به عهده بگیرم، توپخانه دروغ هر روز دروغ پردازی می کرد.
وی در ادامه به انتصابات خود اشاره کرد و گفت: من امروز برای قضاوت رسانه ها و اعضای شورای شهر جدول انتصاب های خود را منتشر و در اختیار رسانه ها قرار می دهم. عده ای با فعالیت در شبکه های اجتماعی مرا متهم می کردند که از یک قومیت خاص انتصاب می کنم در حالی که لیست انتصابات من نشان می دهد از میان 27 نفر تنها 6 نفر از یک قوم خاص هستند و من از همگان می خواهم که تمام مقامات لیست انتصابات خود را منتشر کنند تا معلوم شود که چه کسی به عدالت رفتار کرده است.
به گفته افشانی من در انتصابات خود تلاش کردم که از جوانان استفاده کنم، اما یک مورد را که منتقدان مطرح کردند مربوط به آقای شجاع پوریان بود که نگاهی به سوابقش مشخص می کند اگر در میان جوانان یک نفر مثل ایشان پیدا شود من آن جوان را انتخاب می کردم. ایشان سوابق درخشانی دارد و در ابتدا هم تمایل نداشت این مسئولیت را به عهده بگیرد اما من اصرار کردم.
شهردار پیشین تهران گفت: برخی توئیت های دروغ منتشر می کردند، به دروغ گفتند افشانی تا آخرین ساعت ها هم سمت خود را رها نمی کند در حالی که من تا 15 آذر می توانستم در سمت خود بمانم.
وی با بیان اینکه در نظر داشته باشید که کشور ما مرکز تنوع قومیتی است و باید فضا را طوری پیش ببریم که تمام قومیت ها در کنار هم در صلح و آرامش مثل گذشته زندگی کنند، تاکید کرد: نباید به برخی مسائل که به انسجام ملی لطمه میزند پرداخت.
افشانی از رئیس شورای اسلامی شهر تهران، اعضای شورای شهر و مردم شهر تهران به دلیل حمایت هایشان تشکر کرد و گفت: من شهادت می دهم در این مدت که با اعضای شورای شهر همکاری می کردم یک مورد خلاف قانون از من درخواست نکرده اند و همه بر رعایت قانون تاکید داشتند.
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران هوشمندکپی رایت © 1397 کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
logo-samandehi