صدور 4734 رأی تخلفات ساختمانی در 6 ماهه اول امسال

پایگاه خبری و پرتال تهران هوشمند ، بهترین مرجع کسب خبر و درگاه های الکترونیک شهر تهران

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران  در اولین نشست خبری خود اقدامات و عملکرد و برنامه های  معاونت شهرسازی و معماری تشریح و به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد .

به گزارش  تهران هوشمند به نقل از شهرداری تهران ،  دکتر پیروز حناچی در نشست خبری خود که  با حضور قائم مقام و مدیران کل حوزه های شهر سازی و معماری برگزارشد با تشریح اقدامات معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: براساس ماده صد قانون شهرداری ها، یکی از وظایف شهرداری ها کنترل تخلفات ساختمانی و ارایه احکام قضایی با همکاری قوه قضاییه، شورا و وزارت کشور است. در این رابطه در 6 ماه اول امسال 4 هزار و 734 رأی مبنی بر قلع و قمع یا جریمه صادر شده است.
وی با بیان اینکه این تخلفات بسیار است، به اقدامات مربوط به جلوگیری از شکل گیری تخلفات اشاره و عنوان کرد: در این راستا اقداماتی چون ارتقاء و تکمیل ماده صد قانون شهرداری ها، برقراری ارتباط با اداره کل حقوقی شهرداری تهران، ارسال هوشمند و اولیه پرونده ها و همچنین آموزش شهروندان را در دستور کار قرار قرار گرفته است.
حناچی افزایش کیفیت ریسک پذیری با محوریت مناسب سازی را از دیگر برنامه ها ارزیابی کرد و گفت: امروز معنای معلولیت کاملا تغییر کرده و معلول کسی است که نتواند در عرصه های اجتماعی حضور پیدا کند. با این نگاه حدود 35 درصد از جامعه مخاطب ما در شهر را معلولان تشکیل می دهند که باید با نگاه کرامت انسانی در این خصوص برنامه ریزی کنیم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران همچنین به موضوع نما و هویت مساجد پرداخت و تصریح کرد: ایران کشوری است که از لحاظ معماری بسیار شناخته شده است و ما نیز باید این ارزش ها را تداوم ببخشیم. با این وجود متأسفانه معماری امروز ما تناسبی با هویت کشورمان ندارد، به طوری که برخی از نمادها می توانند، اهانت فرهنگی محسوب شوند.
حناچی تهیه و تکمیل ضوابط طرح تفصیلی، تعیین عملکردهای مجاز در پهنه ها، نظارت بر اجرای طرح ها و ساماندهی و یکپارچه سازی طرح های اجرایی را از دیگر برنامه های خود دانست و گفت: تلاش می کنیم اراضی درشت دانه ای که می توانند زمینه ساز تحول در شهر باشند، را به درستی کنترل و تدقیق کنیم.
وی  افزود : ساماندهی و ارتقاء کیفی میادینی چون بهارستان، محمدیه و منیریه در کمیسیون ماده 5 از اقداماتی است که در راستای تقویت هویت تاریخی شهر به سرانجام رسیده است.

•نگاه شهرداری توسعه باغات است
حناچی به موضوع باغات اشاره و عنوان کرد: براساس مأموریت شورای شهر و وعده هایی که به شهروندان داده اند، ضوابط برج باغ متوقف و ضوابط جایگزین به شورای شهر ارایه شد. تلاش ما این است در طرح جدید تا حد زیادی به ماده 14 قانون زمین شهری نزدیک شویم و نگاهمان توسعه باغات باشد. همچنین سعی می کنیم شرایطی را فراهم سازیم تا مالک تلاش کند باغ را توسعه دهد و به جای آن از مزایای طرح های پیشنهادی شهرداری استفاده کند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به آخرین وضعیت طرح تفصیلی منطقه 22 گفت: در حال حاضر طرح مذکور به شورای عالی شهرسازی ارسال شده است تا مورد بررسی و تصویب قرار بگیرد. به عقیده من در این مدت اگر همین یک اقدام را انجام دهیم، کار بزرگی را به ثمر رسانده ایم.
حناچی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نوسازی، مقاوم سازی و بهسازی بافت فرسوده پرداخت و عنوان کرد: برای اولین بار در بودجه سال 97 ردیف هایی برای فضای سبز و پارکینگ در نظر گرفته شده است. در این دوره تلاش می کنیم موضوع را صرفاًکالبدی نبینیم و در حوزه های اجتماعی هم ورود پیدا کنیم. بازبینی محله سیروس نیز در قالب همین طرح پیگیری می شود.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران یکی از مهمترین دستاوردهای این دوره را برگزاری مسابقات معماری معرفی و خاطرنشان کرد: در ماه های اخیر مسابقات معماری پهنه جنوبی دریاچه خلیج فارس، ساختمان پلاسکو و محور راه آهن-تبریز که به طول 8 کیلومتر مناطق 17 و 18 را در بر می گیرد، برگزار شده یا در حال برگزاری است.
حناچی توجه به بافت تاریخی را از دیگر برنامه های مدیریت شهری معرفی و عنوان کرد: در انتهای دوره قبل مدیریت شهری، تا اندازه ای به این موضوع پرداخته شد اما اگر از چند دهه قبل این موضوع را مد نظر قرار می دادیم، امروز می توانستیم تهران را به شکل دیگری نگاه کنیم. نکته مهم این است که طرح تفصیلی در بافت تاریخی باید متناسب با خود بافت باشد نه اینکه با الگوبرداری از سایر بخش های شهر، معماری بافت تاریخی را از بین ببریم.
وی در سخنان خود به مشکل حاشیه نشینی پرداخت و تصریح کرد: تمامی کلان شهرها با مشکل حریق روبرو هستند. در کشور ما نیز در اغلب موارد مردم پول زمین را پرداخته کرده اما پول ساخت را نداده اند که همین موضوع مشکلاتی را در رابطه با ساماندهی حاشیه نشینی ایجاد می کند. البته براساس ماده 99 قانون شهرداری ها، تداخل عجیبی در مسئولیت ارگان ها و سازمان های مختلف داریم.

•تمرکز برکاهش مشکلات در مناطق
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران بهبود فرایندهای صدور پروانه را از دیگر طرح های مورد نظر معرفی کرد و گفت: این حوزه بیشترین حجم نارضایتی را دارد و بر همین اساس تلاش می کنیم تا با کاهش روند صدور پروانه بخشی از اختیارات را به معاونین مناطق تفویض کنیم. ضمن اینکه پیشتر در این زمینه امضاهای طلایی داشتیم که امروز با حذف امضاهای طلایی و ضابطه مند کردن روند، بر کاهش مشکلات در مناطق تمرکز کردیم.
به گفته حناچی تلاش می شود تا TOD بزرگراه حقانی که در گذشته برای آن پروانه صادر شده بود، به پروژه قابل دفاع تبدیل شود  و با طرح اراضی عباس آباد همخوانی داشته باشد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه نشست در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر جزئیات طرح برج باغ ها خاطرنشان کرد: موضوع باغات در طرح جامع و تفصیلی شهر تهران دیده شده بود اما با تصویب پیشنهادات جدید شهرداری تهران انواع و اقسام ضابطه ها ملقا می شود و آنچه شورا تصویب می کند، فصل الخطاب قرار می گیرد.
حناچی تاکید کرد : در لایحه برج باغ شهرداری تهران، رویکرد به باغات از برج باغ، به خانه باغ تبدیل شده است؛ ضمن اینکه پیشنهاد دادیم باغات اکولوژییک و تاریخی پایتخت خریداری شوند. همچنین با وجود 6هزار پارسل باغ و اراضی مشجر پیشنهاد ما این است که برای باغات فرایند صدور پروانه به شکل متفاوت در نظر گرفته شود.

* واکنش معاون شهرسازی به قرار نامش در لیست نامزدهای شهرداری
حناچی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص کاندیدا شدن خود برای پست شهردار تهران و احتمال این امر گفت: کسی از آینده خبر ندارد، در هر صورت وظیفه تشخیص این موضوع بر عهده شوراست.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران همچنین به آخرین وضعیت ساختمان پلاسکو اشاره کرد و گفت: باتوجه به فشار ذی نفعان این ساختمان بر بنیاد در نهایت بنیاد مستضعفان تصمیم گرفت تا قسمت شمالی بنا را مقاوم سازی کند. شرط ما این بود که مشاور صاحب صلاحیتی طرح را به تصویب برساند. در مورد بقیه بخش ها نیز می توانیم به میزان قبل به مالک مجوز دهیم. البته با رعایت ضوابط و مقررات ملی ساختمان و اختصاص بخشی به یادمان آتش نشانان، به احتمال زیاد از میزان سطح و سطوح کاسته می شود. در هر صورت تشخیص این امر را به کمیسیون ماده 5 سپرده ایم.
به گفته حناچی اولین جلسه داوری مسابقه طراحی پلاسکو نهایتاً در اینده بسیار نزدیک  برگزار می شود. مشاوری که بنیاد با آن قرارداد بسته بود، نیز یکی از شرکت کنندگان در مسابقه خواهد بود.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنان خود به ساخت و سازهای بی رویه در مناطق 21 و 22 پرداخت و گفت: این مناطق عملا از سال 84 به بعد داخل محدوده شهر تلقی شده اند اما از آنجا که طرح تفصیلی نداشته اند، براساس مصوبه کمیسیون ماده 5 اجازه ساخت و ساز در آنها داده شد. زمانی که طرح جامع به تصویب رسید نیز استنادهایی در طرح تفصیلی دیده شده بود که به مصوبه کمیسیون ماده 5 ارجاع می داد و تمامی بلند مرتبه سازی ها با همان استناد انجام شد.

* تاکنون رأی برای ایران مال صادر نشده است
حناچی همچنین به پروژه ایران مال اشاره و عنوان کرد: مبنای ما برای تشخیص تخلف پروانه است و مرجع رسیدگی به آن نیز کمیسیون ماده صد است که این کمیسیون تاکنون رأی برای پروژه ایران مال صادر نکرده است.
حناچی  افزود : پروانه پروژه ایران مال یک میلیون و 600 هزارمترمربع است که تاکنون در یک میلیون و 200 هزارمترمربع آن ساخت و ساز شده است. ما این اختیار را داریم که اگر تشخیص به تخلف دهیم، از مابقی ساخت و ساز جلوگیری کنیم.
وی گفت: با این وجود نباید فراموش کنیم، فضای ساخته شده در شهر حاصل تلاقی منافع سیاست گذاران و سیاست مداران، سرمایه گذاران و شهروندان است.کاری به فرد ندارم اما شهر با سرمایه اداره می شود و میزان موفقیت مدیران شهری به سرمایه سالمی است که جذب می کنند. اگر اشتباهی صورت می گیرد، باید از مدیران شهری پاسخ بخواهیم نه فردی که سرمایه آورده است.
حناچی در ادامه به موضوع  هولوگرام پرداخت و تصریح کرد: شهرداری و شورا فشار زیادی را تحمل می کند تا به مسیر قبل بازنگردیم اما آنچه را که ظرف 3 دهه به وجود آمده نمی توان در یک سال از بین برد. برای این کار حداقل یک بازده زمانی 5 ساله لازم است.
به گفته حناچی یکی از اقدامات مثبت در راستای شفاف سازی خروج لایحه منابع مالی پایدار از دولت و بررسی آن در کمیسیون شوراهای مجلس است. با تصویب این لایحه مشخص می شود، شهرها با چه منابع سالمی باید اداره شوند.

*تدوین طرح جامع برج میلاد برای کلیت 120 هکتاری
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنان خود از تدوین طرح جامع برج میلاد برای کلیت 120 هکتاری آن تا پایان سال خبر داد و گفت: در این طرح موضوع گود برج میلاد هم در کنار اراضی پیرامونی برج تدقیق می شود.
حناچی همچنین به موضوع توسعه برنامه محله ای پرداخت و تصریح کرد: در پروژه هایی که می توانند نقش الگو را ایفا کنند پذیرفته شد تا هزینه طراحی را پرداخت و مشاور انتخاب کنیم تا هویت بنا حفظ شود. ضمن اینکه در مناطق 11 و 12 برنامه هایی برای حفظ معماری ایرانی در حال اجراست.
وی در پاسخ به سوالی دیگر درخصوص فرونشست زمین در تهران گفت: این موضوع دلایل مختلف دارد. به طور مثال در جنوب غرب تهران فرونشست زمین براساس برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی اتفاق می افتد. درمناطق جنوبی اما قنات هایی متروکه ای وجود دارد که در فصل بارندگی می توانند فعال شوند و به فرونشست زمین بینجامند. در محدوده پایین تر از خیابان 15 خرداد نیز هنوز آثار باقی مانده زلزله های تهران در عمق 7 متری دیده می شود که به تمامی این دلایل باید عبور زیرساخت های شهری مانند مترو به ویژه زمانی که از دستگاه های مکانیزه استفاده نمی شود را اضافه کرد.
وی با بیان اینکه سقف جمعیتی تهران همواره معلول منابع آب موجود در این شهر است، تصریح کرد: به عقیده کارشناسان در پایتخت نهایتاً برای 10 میلیون نفر منابع آبی وجود دارد که تهران از سال 75 به بعد این آستانه را رد کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران هوشمندکپی رایت © 1397 کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
logo-samandehi