هشدار به وزیر بهداشت درباره اجرای قانون نسخه نویسی الکترونیکی

پایگاه خبری و پرتال تهران هوشمند ، بهترین مرجع کسب خبر و درگاه های الکترونیک شهر تهران

03 بهمن 1400 ساعت 19:50

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت که اگر وزارت بهداشت قانون مربوط به نسخه نویسی الکترونیکی را اجرا نکند تقاضای اعمال ماده ۲۳۴ درباره رسیدگی به این تخلف برای وزیر بهداشت و مدیران عامل سازمان های بیمه گر داده خواهد شد.

محمدعلی محسنی بندپی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در شرایطی که رئیس جمهور دستور اجرای قانون مربوط به نسخه نویسی الکترونیکی را داده است، وزیر بهداشت در نامه ای خواستار استمهال و توقف ۶ ماهه این طرح شد که البته طبق نامه رئیس دفتر رئیس جمهور با این درخواست مخالفت شده و رئیس جمهور تأکید داشته که باید برای اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی همکاری شود.

نماینده مردم نوشهر در مجلس توضیح داد: در حال حاضر بیش از پنج برابر سرانه کشور به دارو اختصاص داده می شود چون در داخل یخچال‌ها و کابینت آشپزخانه های خیلی از منازل پر از داروست، داروهایی که شاید سال ها هم استفاده نشود. دولت برای واردات دارو و ساخت آن یارانه می دهد اما هر فردی می تواند با مراجعه به پزشک به راحتی دارو بگیرد و این نسخه ها هم جایی ثبت نمی شود چون هنوز نسخه نویسی الکترونیکی به درستی اجرا نمی شود.

وی افزود: طبق قانون برنامه ششم باید دولت نسخه نویسی الکترونیکی را اجرا کند که مجلس یازدهم برای تأکید بر این موضوع در بودجه ۱۴۰۰ این قانون را تصویب کرد که اگر نسخه نویسی الکترونیکی اجرا نشود تخلف محسوب خواهد شد. مجلس در کنار پزشک خانواده بر اجرای نسخه نویسی الکترونیکی تأکید دارد تا بتوان در نظام سلامت اصلاح ساختار انجام داد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه اگر نسخه نویسی الکترونیکی اجرا نشود تفاوتی بین وزارت بهداشت در دولت فعلی با دولت گذشته وجود ندارد، خاطرنشان کرد: باید اصلاح ساختار انجام شود. انتظار ما بود که نسخه نویسی الکترونیکی اجرا شود نه اینکه وزیر بهداشت در نامه ای خواستار استمهال از رئیس جمهور و وقت ۶ ماهه برای اجرای این طرح شود به این دلیل که زیرساخت ها وجود ندارد و پزشک ها با مشکل مواجه می شوند. ما فرصت کافی به بیمه گران داده بودیم پس اینکه زیرساخت ها فراهم نیست دلیل کافی محسوب نمی شود. باید عزم جدی برای این کار وجود داشته باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران هوشمندکپی رایت © 1397 کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
logo-samandehi