شرط فروش خانه‌های یک طبقه نهضت ملی مسکن ؛ ساخت آپارتمان ۳۲۰ میلیون گرانتر تمام می‌شود

پایگاه خبری و پرتال تهران هوشمند ، بهترین مرجع کسب خبر و درگاه های الکترونیک شهر تهران

17 آذر 1402 ساعت 12:54

به گزارش تهران هوشمند ،‌ ابوالفضل نوروزی با اعلام این‌که سیاست اصلی وزارت راه و شهرسازی ساخت واحدهای یک طبقه حیاط دار در شهرهای واجد شرایط است، اظهار کرد: تاکید و دستور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی نیز تراکم 60 نفر در هر هکتار و یک طبقه سازی است. طی 5 ماه اخیر تلاش‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن  تاکید کرد: برای جلوگیری از  ورود سوداگران به این حوزه، زمین‌های نهضت ملی مسکن به صورت اجاره 99 ساله است، یعنی مالکیت زمین به مردم واگذار نمی‌شود. در این اراضی واگذار شده ابتدا 2 سال اجاره موقت واگذار می‌شود و به شرط ساخت 99 سال این واگذاری تمدید خواهد شد.

نوروزی با بیان این‌که امکان فروش واحدهای یک طبقه نهضت ملی مسکن پس از ساخت امکان‌پذیر است به 3 روش واگذاری زمین، تحویل واحد آماده و تحویل تا مرحله قبل از نازک کاری در طرح مذکور اشاره کرد و افزود: در اکثر 1200 شهر زیر 50 هزار نفر جمعیت، ساخت و ساز به صورت یک طبقه ساخته می‌شود. علاوه بر شهرهای زیر 50 هزار نفر، در روش سوم که در شهر یزد نیز این شیوه ادامه می‌یابد، تا مرحله فونداسیون، اسکلت و سفت کاری توسط دولت انجام شده و مرحله نازک کاری توسط خود مردم انجام می‌شود.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره تفاوت قیمت و متراژ واحدهای مسکونی آپارتمانی با واحدهای یک طبقه و ویلایی در طرح نهضت ملی مسکن با اشاره به وجود هزینه‌های پنهان و مستقیم، توضیح داد: در آپارتمان‌ها 40 متر مشاعات وجود دارد که اگر هزینه ساخت را متری 8 میلیون تومان محاسبه کنیم، هزینه واحدهای آپارتمانی حدود 320میلیون تومان بیشتر از واحدهای یک طبقه می‌شود که هزینه‌های دیگری مثل آسانسور، پروانه‌های ساختمانی و تورم‌های سالانه نیز بر افزایش قیمت ساخت تاثیر خواهند گذاشت چرا که آپارتمان‌ها حدود  2 سال زمان برای ساخت نیاز دارند اما ساخت واحدهای یک طبقه طی مدت یک سال به پایان می‌رسد و مشمول تورم سالانه نمی‌شود.

نوروزی در خصوص هزینه‌های زیرساخت گفت: نتایج مطالعات دفتر اقتصاد مسکن نشان می‌دهد به طور میانگین هزینه‌های زیرساخت(آماده‌سازی، آب، برق، گاز انشعابات و معابر) 165 میلیون تومان برای هر واحد 200 متری یک طبقه و حیاط دار خواهد بود اما برای واحدهای آپارتمانی حدود 70 میلیون تومان می‌شود، اما با توجه به سایر هزینه‌ها مجموع هزینه ساخت و زیرساخت در واحدهای یک طبقه حیاط دار کمتر از واحدهای آپارتمانی خواهد بود و از لحاظ اقتصادی به صرفه است که به سراغ تامین زمین و ساخت واحدهای یک طبقه حیاط دار در مناطقی که امکان دارد، برویم.

وی درباره تفاوت شهرها و استان‌ها در میزان زمین اختصاص یافته برای این طرح گفت: در بسیاری از استان‌های کشور مشکلات چندانی از لحاظ زمین وجود ندارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران هوشمندکپی رایت © 1397 کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
logo-samandehi
;