اگر این 4 نشانه را دارید ویتامین D بدنتان کم است

پایگاه خبری و پرتال تهران هوشمند ، بهترین مرجع کسب خبر و درگاه های الکترونیک شهر تهران

26 مرداد 1401 ساعت 23:10

پزشکان از بیماری به عنوان سمفونی‌ای از هر آنچه در بدن می‌گذرد یاد می‌کند. اگر یکی از سازها (در اینجا ویتامین D ) خاموش باشد می‌تواند کل سمفونی را از بین ببرد.

در ادامه به چهار نشانه کمبود ویتامین D اشاره می‌کنیم. به گزارش تهران هوشمند ، مدت‌هاست که می‌دانیم ویتامین د یا D برای سلامت استخوان‌ها مهم است. یکی از وظایف ویتامین D کمک به روده شما برای جذب کلسیم و فسفر از طریق رژیم غذایی است. این مواد معدنی به نوبه خود به ساخت و حفظ استحکام استخوان‌های شما کمک می‌کنند. سطوح پایین ویتامین D با شکستگی و سایر مشکلات مرتبط است. با این وجود، ویتامین D عملکرد بسیار دیگری نیز دارد.

پزشکان از بیماری به عنوان سمفونی‌ای از هر آنچه در بدن می‌گذرد یاد می‌کند. اگر یکی از سازها (در اینجا ویتامین D) خاموش باشد می‌تواند کل سمفونی را از بین ببرد. در ادامه به چهار نشانه کمبود ویتامین د اشاره می‌کنیم:

۱- خستگی عضلانی
مطالعات متعدد نشان می‌دهند که ویتامین D پایین می‌تواند منجر به خستگی عضلانی شود از جمله پژوهشی صورت گرفته در دانشگاه نیوکاسل که اسکن افراد دارای کمبود ویتامین D را پیش و پس از درمان مورد مقایسه قرار داده است.

با بررسی گروه کوچکی از بیماران مبتلا به کمبود ویتامین که علائم خستگی را تجربه کردند مشخص شد افرادی که سطح ویتامین بسیار پایین داشتند زمانی که سطح ویتامین D آنان بهبود یافت با تقویت قابل توجه کارایی عضلانی مواجه شده بودند.

۲- افسردگی
پزشکان هشدار می‌دهند که کمبود ویتامین D می‌تواند باعث تغییرات خُلقی شود. سطوح پایین ویتامین D با طیفی از مشکلات سلامتی مرتبط است و مطالعات متعدد نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D با افسردگی نیز مرتبط است.

۳- شکنندگی استخوان‌ها
شکستگی‌ها و آسیب‌های استخوانی در افراد مبتلا به کمبود ویتامین D به‌ویژه کودکان شایع است.

۴- درد استخوان
استئومالاسی (نرمی استخوان) یکی از علائم رایج کمبود ویتامین D است. از منظر نقش ویتامین D در دردهای اسکلتی عضلانی فرض بر این است که این فرآیند با کمبود کلسیم در گردش (هیپوکلسمی) به دلیل کمبود ویتامین D آغاز می‌شود و این امر مجموعه‌ای از واکنش‌های بیوشیمیایی را موجب می‌شود که بر متابولیسم و سلامت استخوان تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین، کارشناسان توصیه می‌کنند که کمبود ویتامین D و پتانسیل آن برای استئومالاسی مرتبط باید در تشخیص افتراقی همه بیماران مبتلا به درد مزمن اسکلتی- عضلانی، ضعف یا خستگی عضلانی، فیبرومیالژیا (از جمله اختلالات مرتبط با دردهای مزمن است که بر روی بافت‌های همبند از جمله عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها تاثیر می‌گذارد) یا سندرم خستگی مزمن در نظر گرفته شود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران هوشمندکپی رایت © 1397 کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
logo-samandehi