عربستان بالاترین رشد اقتصادی را ثبت کرد

پایگاه خبری و پرتال تهران هوشمند ، بهترین مرجع کسب خبر و درگاه های الکترونیک شهر تهران

12 تیر 1401 ساعت 22:40

عربستان سعودی بالاترین رشد اقتصادی سه ماهه اول را در یک دهه با رقم ۹.۹ درصد ثبت کرد و فعالیت نفت در این کشور به دلیل افزایش قیمت‌ها ۲۰.۳ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تهران هوشمند ، آخرین داده‌های دولت نشان می‌دهد که اقتصاد عربستان سعودی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به میزان ۹.۹ درصد رشد کرد تا بالاترین نرخ رشد در ۱۰ سال گذشته را در بحبوحه افزایش فعالیت در بخش نفت ثبت کند.

بر اساس داده‌های اداره کل آمار (گاستات)، فعالیت‌های اقتصادی مرتبط با نفت در سه ماه اول سال ۲۰.۳ درصد افزایش یافت، در حالی که فعالیت‌های اقتصادی غیرنفتی در این دوره ۳.۷ درصد رشد کرد. فعالیت‌های خدمات دولتی نیز ۲.۴ درصد افزایش یافته است که از رشد بزرگترین اقتصاد جهان عرب حمایت می‌کند. آخرین آمار در حالی منتشر می‌شود که افزایش قیمت نفت در بحبوحه نگرانی‌های مربوط به عرضه به دلیل تحریم واردات نفت و گاز روسیه از سوی اتحادیه اروپا ادامه دارد.

برنت، معیار جهانی دو سوم نفت جهان که در سال گذشته ۶۷ درصد افزایش یافت، امسال ۵۰ درصد دیگر افزایش یافته که دلیل آن جنگ روسیه در اوکراین است که عرضه جهانی انرژی را تهدید می‌کند. این رقم در ماه مارس به بالاترین حد ۱۴ سال اخیر یعنی تقریبا ۱۴۰ دلار در هر بشکه رسید و در حال حاضر نزدیک به ۱۲۰ دلار در هر بشکه معامله شد.

اقتصاد عربستان سعودی به‌دلیل افزایش درآمد نفتی و بهبود تولید ناخالص داخلی غیرنفتی، به‌شدت از تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بهبود یافته است.

شرکت سرمایه‌گذاری جادوا در گزارشی در اوایل این ماه اعلام کرد که انتظار می‌رود درآمد نفتی عربستان در سال جاری حدود ۶۶ درصد افزایش یابد و به حدود ۲۴۹ میلیارد دلار در بحبوحه افزایش قیمت‌های نفت خام برسد.

سرعت فزاینده بهبود، زیربنای رشد اقتصادی عربستان است که بانک جهانی آن را در سال جاری ۷ درصد برآورد می‌کند. جادوا تخمین می‌زند که اقتصاد در سال ۲۰۲۲ به میزان ۷.۷ درصد رشد کند.

پیش‌بینی می‌شود بخش نفت عربستان ۱۵.۵ درصد و اقتصاد غیرنفتی ۳.۴ درصد در سال ۲۰۲۲ رشد کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران هوشمندکپی رایت © 1397 کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
logo-samandehi