هوش مصنوعی دیپ مایند می تواند وضعیت آب و هوا را با دقت زیادی پیش بینی کند

پایگاه خبری و پرتال تهران هوشمند ، بهترین مرجع کسب خبر و درگاه های الکترونیک شهر تهران

04 آبان 1400 ساعت 14:15

شرکت DeepMind با همکاریِ کارشناسان پیش‌بینی آب‌و‌هوا مدلی برای بهبود پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت آب‌و‌هوایی ساختند. 

. در ابتدا تاخوردگی پروتئینی و حالا پیش‌بینی آب‌و‌هوا؛ شرکت هوش مصنوعی دیپ‌مایند مستقر در بریتانیا همچنان به پیاده‌سازی یادگیری عمیق بر مسائل دشوار علمی ادامه می‌دهد. دیپ‌مایند با همکاریِ Met Office، سرویس ملی آب‌وهوای بریتانیا، دست به توسعه ابزاری به نام DGMR زده است. این ابزار می‌تواند احتمال بارش باران در ۹۰ دقیقه آینده را دقیقا پیش‌بینی کند که یکی از مشکلات دشوار پیش‌بینی آب‌وهوایی است.

کارشناسان پیش‌بینی‌های DGMR را با ابزارهای موجود مقایسه کردند. بر‌‌اساس نتایج، DGMR در ۸۹ درصد مواقع در معیارهایی مثل پیش‌بینی موقعیت مکانی، وسعت، حرکت و شدت بارش عملکرد بهتری دارد. نتایج این بررسی در مجله Nature منتشر شدند. یکی از دستاوردهای اخیر دیپ‌مایند AlphaFold بود که می‌تواند مسئله مهم زیست‌شناسی‌ای را حل کند که مدت‌ها ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده بود. دستاورد جدید این شرکت در زمینه پیش‌بینی آب‌و‌هوا هم اهمیت زیادی دارد.

پیش‌بینی آب‌و‌هوا، به‌ویژه باران‌های شدید، برای بسیاری از صنایع از رویدادهای فضای باز تا هوانوردی و خدمات اورژانسی ضروری است؛ اما پیش‌بینی دقیق کار دشواری است. محاسبه مقدار آب موجود در آسمان و زمان و مکان بارش به فرایندهای مختلف آب‌وهوایی مثل تغییرات دما و تشکیل ابرها و باد وابسته است. تمام این معیارها به‌خودیِ‌خود پیچیده هستند؛ اما وقتی با یکدیگر ترکیب شوند، بسیار پیچیده‌تر خواهند شد.

در بهترین روش پیش‌بینی موجود، از شبیه‌سازی‌های کامپیوتری فیزیک جوّی استفاده می‌شود. این شبیه‌سازی‌ها برای پیش‌بینی‌های بلندمدت عملکرد خوبی دارند؛ ولی در پیش‌بینی آب‌و‌هوا برای یک یا دو ساعت آینده چندان دقیق نیستند. روش‌های یادگیری عمیقی در گذشته توسعه یافته‌اند؛ اما این روش‌ها، تنها در یکی از معیارها مثل پیش‌بینی موقعیت آب‌وهوایی برتری داشتند، نه تمام معیارها.

تهران هوشمندکپی رایت © 1397 کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
logo-samandehi