طبق طرح اصلاح شده مجلس : پلتفرم های خارجی تا زمان پیدا شدن گزینه مناسب بومی فیلتر نمی شوند

پایگاه خبری و پرتال تهران هوشمند ، بهترین مرجع کسب خبر و درگاه های الکترونیک شهر تهران

04 مرداد 1400 ساعت 17:22

پیش‌نویس «طرح قانون حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» که با انتقادات و مشکلاتی همراه شده بود، حالا اصلاح شده و آماده ارائه به صحن علنی مجلس است.

در این اصلاحیه چه بخش‌هایی تغییر کرده‌اند؟ طرح قانون حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی به‌منظور برطرف‌کردن مشکلات و انتقاداتی اصلاح شد که به نسخه اولیه آن وارد شده بود. خبرگزاری مهر روز گذشته پیش‌نویس این طرح را منتشر کرد. در‌مجموع، نسخه اصلاح‌شده طرح مجلس در بخش‌های بنیادین درمقایسه‌با پیش‌نویس اولیه با تغییرات اساسی مواجه نشده؛ اما بخش‌هایی هم تغییر کرده است.

یکی از نکاتی که کاربران فضای مجازی را بابت طرح جدید نگران کرد و انتقادات زیادی را نیز برانگیخت، مطرح‌شدن اظهارات مبهمی درباره جرم‌انگاری استفاده از فیلترشکن بود. با‌این‌حال در اصلاحیه طرح مجلس و ذیل ماده ۳۳، ذکر شده است که استفاده از فیلترشکن یا حضور در شبکه‌های اجتماعی فیلتر‌شده برای کاربران جرم تلقی نمی‌شود.

درحقیقت، مصادیق جرم درباره فیلترشکن‌ها در همین ماده بیان می‌کند هرگونه فعالیت تجاری در زمینه تولید، توزیع، تکثیر و عرضه غیرمجاز نرم‌افزارها یا ابزارهای رایانه‌ای الکترونیکی (نظیر وی‌پی‌ان و فیلترشکن)، انتشار عمده (به تشخیص کمیسیون) و دردسترس قراردادن غیر مجاز آن که امکان دسترسی به خدمات غیرمجاز مسدودشده را مستقیم یا غیرمستقیم فراهم کند، ممنوع و مجازات ارتکاب به آن حبس و جزای نقدی درجه شش خواهد بود.

علاوه‌بر‌این در تبصره مرتبط با همین ماده، قید شده است چنانچه مرتکب از این بابت وجهی تحصیل کرده باشد، علاوه‌بر مجازات مقرر در این ماده، به ضبط عوائد حاصل از جرم محکوم خواهد شد و چنانچه این جرم را به‌عنوان حرفه‌اشت انتخاب کرده باشند، به جزای نقدی یک تا دو برابر مال تحصیل‌شده محکوم خواهد شد. در پیش‌نویس اولیه طرح به مسدودسازی آنی وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های خارجی اشاره شده بود که این موضوع در اصلاحیه با تغییر مواجه شده است.

تهران هوشمندکپی رایت © 1397 کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
logo-samandehi