پلتفرم های معاملات رمز ارز ، صرافی نیستند

پایگاه خبری و پرتال تهران هوشمند ، بهترین مرجع کسب خبر و درگاه های الکترونیک شهر تهران

04 مرداد 1400 ساعت 18:17

اگر با خرید و فروش دلار، یورو، سکه و دیگر مسکوکات و ارزهای کاغذی یاحواله آنها سر و کار داشته‌اید حتما صرافی‌های سنتی را می‌شناسید ولیاین صرافی‌های سنتی اغلب تخصصی در زمینه ارزهای دیجیتال ندارند.

پلتفرم‌های خدمات و معاملات رمز ارز که این روزها در ایران و جهان بیشتربر بستر آنلاین فعالیت می‌کنند به یکی از مهم‌ترین ارکان بازار ارزهایرمزنگاری تبدیل شده‌اند. با این حال یک اشتباه رایج در نامگذاری آنها وجوددارد که ممکن است سیاستمداران، قانونگذاران یا افراد تازه‌کار این حوزه رابه دچار خطای برداشت کند.

شاید تا کنون عنوان صرافی آنلاین، صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمز ارزبه گوشتان خورده باشد. اما در واقع اینجا منطور از صرافی، پلتفرم‌ها،اپلیکیشن‌ها یا وبسایت‌هایی هستند که به کاربران خدماتی در زمینه معاملاترمز ارزها می‌دهند. کارشناسان اعتقاد دارند این پلتفرم‌ها، صرافی نیستند و اطلاق عنوانصرافی برای آنها درست نیست.

تفاوت عملکرد و ماهیت

ثمین موتمن‌فر، کارشناس فناوری و فعال حوزه رمز ارزها در زمینه تفاوتصرافی‌های سنتی با صرافی‌های رمز ارز می‌گوید: «بهتر است برایپلتفرم‌های معاملات و خدمات رمز ارزها از عبارت صرافی استفاده نکنیم،چون با توجه به اینکه ماهیت رمزارز تکنولوژی محور، از پیشرفته‌ترین مباحث فناوری تشکیل شده و معاملات آن و همچنین ایجاد بسترهای کبف پول، نیازمند دانش فنی و زیرساخت‌های پیشرفته است، از این رو عملکرد این ۲ با هم کاملا متفاوت وبده و هرگز نمی‌توانند در یک رسته کسب و کاری قراربگیرند.»

موتمن‌فر ادامه می‌دهد: «در پلتفرم‌های آنلاین رمزارزها کاربران با دسترسیلحظه‌ای به قیمت کوین‌ها و توکن‌ها، امکان تعامل با ارزهای دیجیتال ورمزنگاری‌شده را دارا هستند و این ساده‌ترین راه برای وارد شدن به دنیایرمز ارزهاست.»

تهران هوشمندکپی رایت © 1397 کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
logo-samandehi